הנדסת משאבי מים

לראשונה בהיסטוריה, כלכלנים ומומחי סביבה מסכימים שבשנים הבאות המים עומדים להיות המשאב העיקרי בעולם,בדיוק כפי שהנפט היה בעבר. כבר כיום כשני מיליארד מאוכלוסיית כדור הארץ אינם בעלי גישה מידית למקורות מים. על פי התחזיות, בעתיד הלא רחוק למעלה משליש האוכלוסייה על כדור הארץ יסבול ממחסור חמור במים. הסביבה העירונית מתרחבת ומצטופפת ואילו הסביבה הפתוחה מצטמצמת. מערכות התשתית העירוניות, האזוריות והארציות מחייבות חשיבה מחודשת, מחקר ופיתוח טכנולוגיות חדישות כמו גם שדרוג שיטות קיימות בכדי להבטיח המשך פיתוח של סביבת האדם, החקלאות והתעשייה.

המסלול בהנדסת משאבי מים וסביבה עוסק בתחומים שבהם הטכנולוגיה הישראלית זכתה למקום מוביל בעולם. בוגרי הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון תיכננו, הקימו ומפעילים מזה שנים רבות פרויקטים מפורסמים. בין הפרוייקטים: מוביל המים הארצי, מחזור קולחים מטוהרים להשקיה חקלאית כדוגמת השפד"ן במרכז הארץ ותשלובת הקישון בצפון, הפקה ואספקה של מי ים מותפלים.

משק המים בישראל הוא אחד המתקדמים והמוערכים ביותר בעולם. הדבר בא לידי ביטוי בפרויקטים רבים שמבוצעים בישראל ובמדינות רבות אחרות. משק המים בישראל נמצא כיום בפני תפנית חשובה מבחינת תכנון משאבי המים הלאומיים. תכנית הפיתוח הרב-שנתי של משק המים מתבססת על בניית מתקני התפלה נוספים, עד כדי הפיכתה של מדינת ישראל למרכז לאספקת מים אזורי שיסייע בפתרונות למחסור במים גם למדינות השכנות. על רקע הפיתוח המואץ הצפוי מורגש צורך בגיוס כוח אדם מקצועי איכותי על מנת לשמור ולהמשיך את היתרון הטכנולוגי הקיים בתחומי טכנולוגיות המים.

הנדסת משאבי מים וסביבה הוא מקצוע מעניין אשר בנוי על יסודות מדעיים מתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה ומדעי המחשב. מהנדסי מים משתמשים בעבודתם במיטב טכנולוגיות ההי-טק, כגון מערכות חישה מתקדמות, איסוף ועיבוד אותות, מערכות אופטיות ומערכות ממוחשבות. זהו מקצוע רב-תחומי, מעניין, דינאמי ויש בו פוטנציאל גבוה למיצוי אישי של העוסקים בו.

הטכניון נרתם למשימה הלאומית של הכשרת כוח אדם טכנולוגי ברמה גבוהה ולשם כך הקמנו את המסלול בהנדסה אזרחית – הנדסת משאבי מים וסביבה כמסלול לימודים ארבע שנתי.